Josef Zelinka - řezbář Hanáckého Slovácka

Ing. Josef Zelinka. Původním povoláním agronom, dnes učitel na MěSOŠ v Kloboukách u Brna.

V mládí mi bylo znemožněno studovat na výtvarné škole. Jako kulacký synek jsem musel do JZD. Kreslení mi zůstalo při náročném povolání jako koníček. Až v poměrně vysokém věku jsem se dostal k řezbařině. Bylo to asi osudové, protože jsem pochopil, že toto je ta oblast, které se chci věnovat. Dnes už se i jinak dívám na úraz, při kterém jsem přišel o několik prstů na pravé ruce. V jeho důsledku jsem změnil zaměstnání a jako učitel jsem začal mít více času a volné prázdniny. Veškerý nově získaný čas mi pohltil nový koníček, řezbařina.

O některých dovednostech jsem ani nevěděl, že je umím. Téměř v padesáti letech se přede mnou objevily nové cíle. Po několika letech hledání a pokusů jsem si začal uvědomovat, co chci, co už asi umím, ale také co neumím a už se to asi nenaučím, kde chybí talent. Vím, že ze mne nikdy nebude umělec s velkým "U", avšak mohu být prospěšný při zobrazování toho, co pomalu zaniká. To jsou tradice, řemesla, kroje a významní lidé z našeho regionu Hanácké Slovácko. Velký prostor mi nabízí téma vinařství. Měl jsem také to štěstí, že jsem potkal lidi, kteří mě dokázali nasměrovat, nebo mi také otevřeně řekli "Na to nemáš a to děláš špatně, to už více nezkoušej..." V první řadě to byl Židlochovický děkan p. Josef Valoušek, který objevil moje určité nadání pro zhotovování replik církevních plastik. Ty se bohužel stále z našich kostelů úspěšně kradou. Tím, kdo mne udržel při zemi, ale zároveň povzbudil do další práce a do dalšího učení a zdokonalování se, byl a je akademický sochař František Navrátil, který v současné době žije v Borkovanech. Dnes, kdy už mám za sebou šedesátku, v sobě stále ještě chovám naději, že snad najdu svůj styl, svůj osobitý výraz.

Vystavuji málo a dost nerad. Také proto, že díla, které vyřezávám, hned odcházejí na svá místa. Vyřezávám reliéfy na čela vinných sudů a ty mizí ve sklepech a repliky ukradených soch se vrací na svá místa do kostelů. Vlastní a původní tvorby mám dost málo. Několikrát jsem vystavoval na společných výstavách regionálních výtvarníků. Vůbec poprvé jsem svá díla vystavil v roce 1996 v Šitbořicích. Svoji zatím největší výstavu jsem měl v roce 2002 rovněž v Šitbořicích. Rok před tím byly moje 3 plastiky vybrány na celostátní sochařskou výstavu "AMEDEA 201" v Hlinsku. Dvakrát jsem vystavoval v Kloboukách - 1998 a 2007.

V roce 2006 jsem vystavoval v Krumvíři při příležitosti hodů. Výstava se líbila i Františku Navrátilovi a to už něco znamená. Velkým zážitkem pro mne byla samotná vernisáž a hojná účast. V současné době již třetím rokem tvořím velký chrámový betlém pro kostel v Židlochovicích. Postavy z něj jsem několikrát vystavoval v roce 2007 a 2008 na společných výstavách ve vánočním období.

V poslední době jsem vytvořil několik velkých plastik vodníka. První do dvou měsíců někdo ukradl, další stojí na jeho místě v Šitbořicích u rybníka, vodník "Fiškyn" hlídá rybníky v Hustopečích a poslední byl vytvořen na sochařském plenéru ve Zlatých Horách.

Kontakty

Adresa: Šitbořice, ul. Nikolčická 381, 691 76
Telefon: +420 511 117 716
Mobil: +420 776 652 112
E-mail: zelinkovi.j@seznam.cz

© Josef Zelinka 2009 - 2023, všechna práva vyhrazena
Tvorba webových stránek - VIKTORIN Computers